Arduino IDE 1.9 Beta – Co nowego ?

Niedawno na oficjalnym blogu projektu arduino ukazała się informacja o udostępnieniu nowej wersji środowiska oznaczonej jako 1.9 Beta. Jakie zmiany przynosi nowa odsłona? Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Aby pobrać program w nowej wersji wystarczy kliknąć wejść na stronę projektu i odnaleźć sekcję beta builds:

arduino IDE 1.9 beta
Tutaj znajdziesz nową wersję Arduino IDE

Warto w tym miejscu dodać, że wersja beta działa bez potrzeby instalacji co daje nam możliwość testowania jej bez potrzeby deinstalacji wersji stabilnej.

Jakie zmiany?

Jedną ze zmian jest wprowadzenie nowego preprocesora, co ma usprawnić przetwarzanie długich i skomplikowanych programów. Zmianą uległ również monitor portu szeregowego – dodano funkcje show timestamp mierzącą czasy przejścia wiadomości przez serial monitor, oraz wsparcie dla formatowania w HMTL.

Ale chyba najciekawszą z nowości jest wprowadzenie do edytora możliwości podpowiadania składni. Tego bardzo nam brakowało! Ale żeby nie było zbyt kolorowo funkcjonalność ta jest we wczesnym etapie rozwoju i mówiąc delikatnie nie działa jeszcze właściwie. Podczas pierwszej próby wywołania podpowiedzi przez naciśnięcie kombinacji Ctrl + Spacja nasz edytor się zawiesza – pomaga restart. Potem jest już lepiej, jednak do jakości jaką oferuje w tym względzie np. Eclipse czy Code Blocks jeszcze długa droga.

A czego zabrakło ?

Na ogromny minus zaliczyć można totalne pominięcie tematu zmiany motywów edytora. Skórki w IDE to nie tylko bajer, ułatwiają one znacząco pracę z kodem – szczególnie wielogodzinną pracę. Jeśli arduino chce się choć zbliżyć do wiodących na rynku środowisk programistycznych to pominięcie tego aspektu jest wielkim błędem!

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak samodzielnie przygotować ciemny motyw dla edytora arduino zapraszam Cie do mojego artykułu: Arduino IDE dark theme – tworzymy własny motyw cz.1

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o